After a lengthy layoff of local competitive rugby, the action is back this weekend with the first tournament of the calendar, Uganda Cup.

Black Pirates are the defending Champions after a dominant display in 2017 beating Hima Cement Heathens 31-20.

The first round is pitting the bottom 8 sides against the top 8, with the latter travelling. Champions, Pirates, travel to Mbale to face the Mbale Elephants in what will be a homecoming for skipper, Ivan Magomu.

Catch the Uganda Cup Podcast here

2016 Uganda Cup Champions, Hima Cement Heathens make a short trip to Kyambogo, DusuPay Warriors lock horns with Kyadondo’s Stallions as new look Rhinos make the long trip to Soroti to face the Rangers.

Plascon Mongers make the longest journey as they travel to Busitema to face Busitema University while Betway Kobs, who last won the Uganda Cup in 2012 will be going to Jinja to face off with the Walukuba Barbarians.

There will be two games in Makerere, as the Impis welcome the Toyota Buffaloes and Mulago Rams welcome Jinja’s dizzying Hippos.

Uganda Cup 2018

Round 1. 

1. Mbale Elephants vs Pirates in Mbale – 4:30pm

2. Stallions vs Warriors at Kyadondo – 4:30pm

3. Rams vs Hippos in Makerere – 4:30pm

4. Impis vs Buffaloes in Makerere – 2:30pm

5. Soroti vs Rhinos in Soroti – 4:30pm

6. Kyambogo vs Heathens at Kyambogo – 4:30pm

7. Walukuba vs Kobs in Jinja – 4:30pm

8. Busitema vs Mongers in Busitema – 4:30pm

 

Impis Vs Buffaloes:

Impis: 1.Gabriel Mugabi 2.Anthony Musiimenta 3.Derrick Beijuka 4.Charles Malik 5.Brian Wambede 6.Timothy Tumwesigye 7.Emmanuel Ssedyabane 8.Amos Asimile 9.Robert Ssentongo 10.Spencer Muhiire 11.Jonathan Luhoni
12.Emmanuel Katuntu 13.Happy Asiimwe 14.Keith Weraga 15.Syrus Sebuliba

RELATED:   Heathens and Buffaloes battle for third place

16. David Aniku 17.Innocent Nduhura 18.Mathias Barungi 19.Jerome Tasiku 20.Paul Fagayo 21.Twaha Kyomuhendo 22.Ivan Otai 23.James Byaruhanga

Buffaloes:

Hima Cement Heathens Vs Kyambogo:

Kyambogo: 

Heathens: 1.Santos Senteza. 2.Abdul Kiyimba. 3.Abel Musoke. 4.Simon Olet Diego. 5.Charles Uhuru. 6.Cox Muhigwa. 7.Aziz Khan. 8.Ogwal Romano. 9.Kermundu Kevin. 10.Simon Okwera. 11.Paul Masendi. 12.Gerald Sewankambo. 13.Jordan Bogomin. 14.Bishop Onen. 15.Ochan Trevor.

16.Alex Mubiru. 17.Byamugisha Emmanuel. 18.Kaihura Gideon. 19.Mike Otto. 20.Missagga Benedict. Clive(Zuus).
21.Robert Masendi. 22.Aaron Wanyoto. 23.Gamma Faisal.

 

Warriors Vs Stallions:

Stallions:

Warriors: 1 Mark Muhereza  2 Moses Mutumba 3 Victor Wangobo 4 Akera Komakech  5 Ivan Ntungire  6 Moses Tumusiime  7 Syrus Wathum 8 Phillip Muhoozi  9 Simon Nyeko 10 Nelson Mandela 11 Ahmed Oduka  12 Reuben Kihumuro 13 Richard Kinyai 14 Allan Omoding 15 Humphrey Orach

16 Abel Ochan 17 Hudson Mugerwa 18 Gideon Mutesasira 19 Daniel Bule  20 Boboney Blair 21 Moses Aisu 22 Joseph Oyet 23 Collins Opentho

 

Pirates Vs Mbale Elephants: 

Mbale Elephants: 

Pirates: 1.Keith Nyongera 2.Gideon Wabwire 3.Edgar Pajob 4.Kelvin Balagade 5.Richard Odokere 6.Musa Muwonge(C) 7.Frank Kidega 8.Pius Mwanje 9.Conrad Wanyama(VC) 10.David Busingye 11.Timothy Odongo 12.Dennis Etuket 13.James Mugisha 14.Baron Kasozi 15.Raymond Emanzi

16.Herbert Namujji 17.Kenneth Matovu 18.Wasswa Kisamba 19.Umar Duff 20.Humphrey Tashobya 21.Brian Ochan 22.Benson Ngono 23.Polycarp Okot 24.Kenneth Obito 25.Herbert Gutaka

Comment List

Comments are closed.